U Središnjoj knjižnici Roma ove godine po prvi puta održan je program za Noć knjige . Manifestacija je to koja sve više postaje poznata kako u svijetu tako i u Hrvatskoj te prepoznata kao dobar način promoviranja i poticanja čitanja. S obzirom na to da je Središnja knjižnica Roma osnovana tek prošle godine te da je još u postupku obrade građe za nju je ovo veliki korak i događaj jer se upravo s ovakvim događajima ona polako sve više otvara javnosti, promovira se, postaje prepoznata te nalazi svoje mjesto u njoj. Sam program zamišljen je na način da se realizira fizički u multimedijalnoj dvorani Saveza Roma u Republici Hrvatskoj no kao i razni događaji i ovaj se morao prilagoditi trenutnoj epidemiološkoj situaciji tako da je program prilagođen i na kraju je realiziran potpuno kao virtualno događanje uz pomoć aplikacije ZOOM. Tijekom cijelog radnog vremena knjižnica je bila otvorena za sve zainteresirane posjetitelje te je za sve zainteresirane bilo organizirano i stručno vodstvo po knjižnici, osim toga svi zainteresirani mogli su se besplatno učlaniti u knjižnicu. U 14h se održala on line powerpoint prezentacija u kojoj je u prvom dijelu javnosti predstavljena sama Središnja knjižnica Roma, a u drugom dijelu se govorilo o samom programu za Noć knjige pod geslom: „Knjige u doba Corone“ u kojem su se analizirali dobiveni rezultati nakon provedenog upitnika te se raspravljalo o tome koje se to knjige smatraju ljekovitima, zašto te koje su knjige osobito pogodne za čitanje sada, u doba Corone. Svim sudionicima je predstavljeno nekoliko ljekovitih knjiga. Nakon prezentacije sudionicima je pušten dokumentarni film Štitarski Romi, a nakon njega je održana kraća diskusija na kojoj su sudionici mogli iznijeti svoje mišljenje o cjelokupnom programu. Na kraju je i svim sudionicima na e-mail adrese poslan evaluacijski upitnik. Nakon prikupljanja ispunjenih upitnika, obrađeni su dobiveni podaci te je utvrđeno da su sudionici bili veoma zadovoljni održanim program, jedino im je žao što nisu mogli doći u prostore Saveza i u samu knjižnicu te uživo prisustvovati programu no razumiju trenutnu situaciju i nadaju se da će ubrzo popustiti epidemiološke mjere te da će i fizički moći doći u knjižnicu te prisustvovati raznim budućim manifestacijama i programima. Cjelokupno događanje je dokumentirano fotografijama i snimkom ZOOM događaja.

Sve u svemu kao voditeljica knjižnice s obzirom na činjenicu da je knjižnica tek nedavno osnovana te da se moraju poštovati razne epidemiološke mjere, zadovoljna sam s ovogodišnjom provedbom Noći knjige jer je samim održavanjem Noći knjige knjižnica dobila na prepoznatljivosti, promoviranosti te su ostvareni mnogobrojni kontakti sa raznim ustanovama, školama ali i pojedincima. Nadamo se da će nas svi zainteresirani uskoro i posjetiti u knjižnici!